අපරාධවලට නතුවූ සමාජයක වැනසෙන මනුස්සකම

SHARE

අපරාධ යනු සමාජ නිෂ්පාදනයකි. දරිද්‍රතාවය, සාගින්න, දේශපාලන කැළඹීම්, යුද්ධ මෙන්ම සමාජ අපරාධ බිහිවන්නේද අදාල සමාජ ක්‍රමය තුළින්ය.  සමාජ අපරාධ යනු සමාජ අර්බුදයේ ප්‍රකාශිත ආකාරයකි.  සමාජයක් යනු මිනිසුන්ද ඇතුළත් නිෂ්පාදන බලවේගයන්ගේ සහ ඔවුන් අතර පවත්නා නිෂ්පාදන සබඳතාවල ඒකත්වයකි.  එබැවින් මිනිසා යනු තවත් එක් සත්වයෙක් නොවේ.  සමාජ නිෂ්පාදන ක්‍රියාවලිය ඉදිරියට ගෙන යන නිෂ්පාදන බලවේගයන්ගේ තීරණාත්මක හා මූලික අංගයයි. මානව වර්ගයා තම අනවරත ශ්‍රම ක්‍රියාදාමයේදී දිගු කලක් තිස්සේ ලත් අත්දැකීම් සම්භාරය නූතන පරම්පරාව වෙත සම්ප්‍රේෂණය කරයි.  මිනිස් සමාජයේ සංවර්ධනය හෙවත් ඉදිරි ගමන තීරණය වන්නේ, මෙම ක්‍රියාවලිය මඟින්ය.  මේ නිසා  හුදකලා මිනිසුන් පවතින්නේ නැත. එමෙන්ම මිනිසුන්ගෙන් තොර සමාජයක්ද නොපවති. සමාජ ප්‍රගමනයේ මූලික බලවේගය වන මිනිසාගේ පැවැත්ම අනතුරට ලක්කිරිම හෝ ඔහු වනසා දැමීම සමාජ අපරාධයකි.  එය සමාජ ප්‍රගමනයට බාධාකරයි; සමාජයේ ඉදිරි ගමනට හානිකරය. 

ලාංකේය පසුගාමී ධනේශ්වර ක්‍රමය තුළ සමාජ අපරාධ අති බහුල වෙමන් පවතී.  වර්තමානයේ ධනපති ක්‍රමය පවතින්නේ කල් ඉකුත්වූ තත්වයේය. එනම් යල්පැන ගිය සමාජ ක්‍රමයක් ලෙසින්ය. එයින් ජනිත අර්බුදය අනිවාර්යයකි. අර්බුදයේ මෝරායාමට අනුරූපව සමාජ අපරාධද වර්ධනය වේ. එහි උච්ඡතම අවස්ථාවේ ඝාතන සංස්කෘතියක් බිහිවේ. එසේත් නැතිනම් දැන හෝ නොදැන ඝාතන හඹා එන සමාජයක් බවට පත්වේි.  සියදිවි නසාගැනීමේ සිට අකල් මරණ ගෙන එන වාහන අනතුරු මෙන්ම ගබ්සා, ස්ත්‍රී දූෂණ, ළමා අපචාර, කප්පම් ගැනීම්, මංකොල්ල, පුද්ගලික ඝාතන, දේශපාලන ඝාතන, මත්ද්‍රව්‍ය ආදී වශයෙන් මෙම තත්වය විවිධාකාරයෙන් පවතී.  ඒවා දෛනික ජිවිතයේ අනිවාර්ය අංගයක් වෙමින් සීඝ්‍රයෙන් පැතිරෙමින් පවතී. මේ අනුව මිනිසා අපරාධ රැල්ලට ගොදුරුවෙමින් තිරිසන් සත්වයෙකු බවට පත්විය යුතුය. නැතිනම් මෙයට එරෙහිව මිනිසත්කම රැකගත යුතුය. ඉතින් සමාජ අපරාධ බිහිවන්නේ කෙසේද? එයට හේතුව ආගමික එකක්ද? සමාජ හේතුවක්ද? ඒවා පරාජය කළ නොහැකිද? හැකි නම් පරාජය කරන්නේ කෙසේද? ආදී වශයෙන් වන ප්‍රශ්න ගණනාවක් සමාජය තුළ පවතී. ඒවා තම තමන්ගේ දෘෂ්ටිවාද මත පිහිටා විග්‍රහ කරගන්නා හා තම තමන්ගේ හැඟිම්වලට සාපේක්ෂව පිළිතුරු පතන තත්වයක්ව පවතී. මෙම ලිපිය තුළින් අප අදහස් කරනුයේ සමාජ අපරාධ බිහිවිමේ හේතුවත්, එහි වර්ධනයේ හේතුවත්, ඒවා පරාජය කළ හැක්කේ කෙසේද? යන්නත් විමසා බැලීමය. මෙය අපරාධ පිළිබඳ සංඛ්‍යා දත්ත විශ්ලේෂණයක් නොවේ. සමාජ විද්‍යාත්මක අධ්‍යයනයකි.

වර්තමාන ශ්‍රී ලංකාව තුළ පුන පුනා වර්ධනය වෙමින් පවතින  ඝාතන සංස්කෘතියක් ඇත.  කප්පම්, මත් ද්‍රව්‍ය, දේපළ හිමිකම් පිළිබඳ ගැටුම්  ආදී ආර්ථික කරුණු හා ස්ත්‍රී දූෂණ, ළමා අපචාර වැනි සමාජ සිද්ධි මෙන්ම දේශපාලනය මත ඇතිකර ගන්නා පෞද්ගලික හෝ පෞද්ගලික නොවන හේතු මතද ඝාතන සිදුවේ. නිදර්ශන කිහිපයක් සලකතොත් සංගීත සංදර්ශනයක නටමින් සිටියදි නොදනුවත්ව ඇඟේ හැපීම පිහි ඇනුමකින් හෝ වෙඩි තැබීමකින් කෙළවර වීම සාමාන්‍ය දෙයක් බවට පත්ව ඇත. ළමයකු ඉගෙනීමට දක්ෂවීම, විභාගවලින් ඉහළින් සමත්වීම, එමෙන්ම ණයවී ආරම්භ කළ සුළු ව්‍යාපාරයක් දියුණු වෙමින් පවතී යයි මතු පිටින් දැකිම වැනි අවස්ථාවලදී ඊර්ෂ්‍යාව මත මරාදැමීම් සිදුවේ. මරණයක් සිදුවූ නිවෙසකදී මියගිය අයට ගරු කිරිම පසෙක තබා පරණ කෝන්තර පිරිමසා ගැනීමේ දඩබිමක් බවට එය පත්කර ගැනීම සාමාන්‍යයකි. සොරකමකදී, මංකොල්ලකෑමකදී, ස්ත්‍රී දූෂණයකදී අපරාධකරුවන් හඳුනාගනීවිය යන සැකයෙන් ඇසින් දුටුවන් මරාදැමීම බහුලය. එය පාතාල සදාචාරයක්ව ඇත. එහිදී මිය යන්නා කළ වරද වන්නේ අපරාධයක් සිදුවන ස්ථානයක එසේ වන බව පූර්වයෙන් අවබෝධ කොට නොගෙන රැදී සිටීම පමණය. කප්පම් සඳහා පැහැර ගන්නවුන් කප්පම් ගෙවුවද නොගෙවුවද මරාදැමීම සිරිතය. ඒ සාක්ෂි ඉතිරි නොකිරීමේ පාතාල න්‍යාය අනුවය. මත්ද්‍රව්‍ය බෙදාහැරිමේදී, විකිණීමේදී උදවි නොකිරීමද ඝාතන ඉලක්කයක් වීමට හේතුවන්නකි. මෙයට ටික කලකට පෙර කහවත්තේදී මවක සහ දියණියක් මිලේච්ඡ ලෙසින් ඝාතනය කරනු ලැබුවේ මෙවැනි සිද්ධියකට බව වාර්තා විය. මෙයට අමතරව ප්‍රේම සබඳතා, අනියම් සබඳතා ආදිය හේතුවෙන් බොහෝ ඝාතන සිදුවේ. තවද දේපළ ප්‍රශ්න මත  මිනිස් ඝාතන සිදුවේ. මේ අතර වැට මායිම වෙනස්විම හේතුවෙන් සිදුවන මරාගැනීම්ද බොහෝය. (මේවා භූමිය වෙනුවෙන් ගෝත්‍රික ජනතාව සිදුකළ සටන්වල හුදකලා අනුකරණයක් සිහි ගන්වයි.) දැන් දැන් වාහනයක් අනෙකා පරයා ඉදිරියට යෑම අවමානයකි; කෝප ගන්වන්නකි. එහිදී අනෙකා මරා දැමිමට තරම් මන්ද බුද්ධිකත්වයකින් සමාජය රෝගීවී ඇත. මෙවන් අවස්ථා බොහෝ විට දක්නට ලැබෙන්නේ ප්‍රභූවරුන් යැයි ලේබල් කළ සමාජ ස්තරයේ හා පාතාලයේ පුද්ගලයන්ගෙනි. මේ ලෙසට මුළු මහත් සමාජයේම පවතින්නේ උණ්ඩයේ නීතියයි. නොදැන සිදුවූ වරදකට පවා උපරිම හා අවම දණ්ඩනය මරණයයි. මෙම මාරාන්තික සමාජ ක්‍රමයට ඝාතකයින් වැඩි වැඩියෙන් අවශ්‍යව තිබේ. එනිසා කොන්ත්‍රාත් ක්‍රමයට මිනී මැරීම කර්මාන්තයක්ව පවතී. එය පහසු ලාභ සහිත සරල ව්‍යාපාරයකි. කුලී මිනිමරන්නන් විසින් මුදලට තමන් නොහඳුනන, හීනෙන්වත් තමන්ට අහිතක් නොකළ, ඕනැම මිනිසෙකු කිසිම චකිතයකින් තොරව මරාදමයි. තමන් ලබාගත් කොන්ත්‍රාත්තුව අකුරටම ඉටුකිරිමට තරම් ඔවුහු ප්‍රතිපත්තිගරුකය. කිසිදු හේතුවක් නිසා   ඉලක්කය අත්හරින්නේ නැත. ඉලක්කය තම සමිපතමයකු වුවද ඥාතියකු වුවද ගනුදෙනුකරුවාගේ විශ්වාසය රකිමින් කුලී ඝාතකයා එය සම්පූර්ණ කරයි. ඒ ඝාතන සංස්කෘතියේ ස්වභාවයයි; සැබැවින්ම ජීවිතය වෙළඳ භාණ්ඩ බවට පත්වූ සමාජයක ජාති ලක්ෂණයයි. මෙවන් කුලී ඝාතනවලදී අත්වැරදීම් බොහෝ සිදුවේ. අත්වැරදීම යනු ඝාතනය වැළකීයාම නොවේ. එම සිද්ධියට අදාල නොවන, කිසිදු සම්බන්ධයක් නැති අහිංසකයින් එයට ගොදරුවීමය. ඝාතනය සිදුවන ස්ථානයේ සිටීම හෝ අදාළ ඉලක්කය යැයි වරදවා වටහාගැනීම නිසා ඉලක්කයට හැඩයෙන් සමාන පුද්ගලයින් ඝාතනයවීම මෙහි බලවත්ම ඛේදවාචකයයි. මේ අනුව මේ යල්පැන ගිය ධනේශ්වර ක්‍රමයේදී එක්කෝ ඝාතකයකු විය යුතුය. නැතිනම් ඝාතකයෙකුට ඉලක්කයක් වූවකු විය යුතුය.

දැන් දැන් කුඩා හොරකම් හෙවත් පහත්වී ගොස් කරෙන් බඩු අදින හොරකම් නැති තරම්ය. සිදුවන්නේ නම් එය සාපේක්ෂව කලාතුරකිනි. ගෙවත්තක කෙසෙල් කැනක් කැපීම, කුකුළකු සොරකම් කරගෙනයාම සොරකම් නොවේ. ඒ සඳහා යොදන මහන්සියට නිසි මිලක් නොලැබිම එයට හේතුවයි. ධනේශ්වර ක්‍රමයේ භාෂාවෙන් පවසන්නේ නම් ලාභ මදිකමය.(රුපියලේ අගය බාල්දු වීමද ජීවන වියදම ඉහළ යෑමද අන්‍යෝන්‍ය වශයෙන් මෙයට බලපෑම අමතර කරුණකි.) අවශ්‍ය වන්නේ එකවර ලොකු මුදලකි. ජීවිතයේ වර්තමානය අනාගතය එකවර ගොඩගත හැකි වාසියකි. එනිසා එවැනි සොරකම් පිළිබඳව එතරම් අවධානයක් නැත. ඒ මංකොල්ලකෑම්, කප්පම් ගැනීම් ඊට වඩා බහුල නිසාවෙන්ය. අවිගත් පිරිස් පුද්ගලික පළිගැනිම් මත හෝ  මුදල් ලබා කුලියට පැහැර ගැනිම් කරයි. පැහැර ගැනිම්වලදී අත්වැරැද්දකින් තෝරා බේරා ගැනීම්, පැටලීම් හේතුවෙන් වෙනත් පුද්ගලයින් පැහැරගෙන ගිය අවස්ථා පවතී. ඇත්ත ඉලක්කය ඔහු නොවූවද තමා අදාල පුද්ගලයා නොව වෙනෙකෙකු බව තහවුරු කිරීම අපහසුය. එවැනි නිවැරැදි කරගැනීම් කප්පම්කරුවන්ට අදාල නැත. දැන් කප්පම් ගෙවීමේ වගකීම පැවරෙන්නේ මෙම අසරණයාගේ අන්ත දුප්පත් නෑදෑයින්ට විය හැකිය. අවසානයේ එම සිදුවීම මාධ්‍යයට බිස්නස් එකක් වෙමින් එහෙත් අර අසරණයා ධනපති සමාජ ක්‍රමයේ අපරාධ රැල්ලෙහි තවත් බිල්ලක් බවට පත්fමින් අවසන් වේ. ඒ එම මිනිසුන්ට කප්පම් ගෙවීමට තබා එදා වේල පිරිමසා ගැනීමටවත් නොහැකි අසරණයන් නිසාවෙන්ය. කලාතුරකිනින් අදාල කප්පම ගෙවුවද අදාළ පුද්ගලයා ආපසු එන්නේ නැත. එසේ වන්නේ ඔහු හෝ ඇය විසින් කප්පම්කරුවන්  හදුනා ගනීවි යැයි බියෙනි.

කප්පම් ගැනිම් කෙතරම් දියුණු කොට ඇත්ද යත් තමන් තමන්වම පැහැර ගන්නා තැනට මෙම  කර්මාන්තය වෙනස් වි ඇත. ස්වාමි පුරුෂයා සැඟව සිට ඔහු වෙනුවෙන් බිරිඳගෙන් කප්පම් ඉල්ලා සිටියි. දරුවා සැඟව සිට පියාගෙන් කප්පම් ඉල්ලා සිටියි. තම පියා දරුවා පැහැරගත් අවස්ථා අති බහුලය. මෙහි තවත් ඛේදජනක මෙන්ම විසුළුකාරි අවස්ථාදවේ. ලොතරැයි ඇදෙන්නේ වාසනාවටය යන්න සමාජයේ වැඩිදෙනාගේ පිළිගැනිමයි. නමුත් හදිසියේ ලොතරැයියක් දිනූ වාසනාවන්ත කෝටිපතියන්, ලක්ෂපතියන් තම ත්‍යාග මුදල ගැනිමට යන්නේද වෙස්වළාගෙනය. ඒ වාසනාවට ඇදුණු ලොතරැයියම අවාසනාව වන බැවිනි. කප්පම්කරුවන් අතින් මෙම අවාසනාව ගෙදරටම එන්නට ගතවන්නේ කප්පම්  ගැනීම සැලසුම් කිරීමට ගතවන කාලය පමණි. ලොතරැයි වාසනාව වෙනුවෙන් ජිවිතයෙන් පවා වන්දි ගෙවිමට සිදුවිය හැකිය. ලොතරැයි වාසනාව උදාවූ අවාසනාවන්තයාට තම දරුවා පාසැල් යැවීමට පවා සිදුවන්නේ දැඩි රැකවල් මැදය. නැතිනම් කප්පම්කරුවනට දරුවාද බිලිවීම නියතයකි.

ශ්‍රී ලංකාවේ ළමයින් ලිංගික අපයෝජනයට ලක්කිරිම පිළිබඳ හා ගණිකා වෘත්තිය පිළිබඳව බොහෝ නීති මෙන්ම ඒවා වැළැක්විම සඳහා වූ ආයතනද තිබේ. ඒවා ජාතික ධනයද විශාල ලෙසින් වියදම් කරමින් ප්‍රසිද්ධ ස්ථානවල ප්‍රචාරක පෝස්ටර් ආදියද ප්‍රදර්ශනය කරයි.  නමුත් කැමැත්තේන් හෝ අකමැත්තෙන් රටේ ලිංගික අපයෝජනය සිදුවන බව පිළිගැනීමට සිදුවේ. එමෙන්ම ස්ත්‍රී දූෂණ අති බහුලය. එහිම තවත් අංගයක් වන ගණිකා වෘත්තියද වේ. මේ අතර පිරිමි සහ ළමා ගණිකා වෘත්තියද ඉතාම බහුලය.  විකෘති ලිංගික හැඟීම්වලින් පෙළෙන පුද්ගලයින්ට සිය කැමැත්තෙන් විකිණීම බහුලය. මව තම දියණිය ඒ සඳහා පොළඹවයි. පියා තම පුතා හෝ දියණිය ඒ සඳහා පෙළඹවයි. සමහර මව්වරු තමන්ටද එවන් අවස්ථා උදාකර ගැනීම සඳහා තම දරුවන්  තැරැවිකරුවන් ලෙසින්  යොදවා ගනිති. ගණිකාවන් සැපයිමේ වෘත්තියේ නියැලෙන්නෝ ඉල්ලුම සපුරාලීම සඳහා තම තරුණ මවද සහෝදරියන්ද යොදා ගනිති. එහි අනෙක් අන්තය තම කැමැත්තෙන් තොරව සිදුවන ලිංගික බලපෑම්ය. ළමා අපචාර එහි එක් කාරණයකි. ස්ත්‍රී දූෂණ එහි අනෙක් කාරණයයි. මෙම අවස්ථා දෙකෙහිදීම එයට ගොදුරුවන්නා මානසිකව ඝාතනය වේ; මානසික බිඳවැටීමට ලක්වේ. සමාජ පසුබෑමට ලක්වේ. එහි අනිටු ප්‍රතිඵලය සියදිවි නසා ගැනීම්ය. එසේම එම තත්වයන් සමාජය දකින්නේද අවමානයෙනි. නීතිය ඉදිරියේද විවිධ අපහසුතාවයන් හා ප්‍රසිද්ධියේ අපහාසයට හා අවමානයට පත්වේ. මේ පිළිබඳව අධිකරණ කෘත්‍යයන් සිදුවන්නේ විවෘත අධිකරණයේය. එම නඩුවට අදාල විත්තිකරුගේ නිතිඥයා තම සේවාදායකයා වෙනුවෙන් විවෘත අධිකරණය ඉදිරියේ අසාධාරණයට ලක්වූ කාන්තාව නැවත දූෂණය කරයි. ඒ තර්ක විද්‍යාවේ වචනවලිනි. මේ අවමාන අපහාස හා සමාජයෙන් කොන්කිරීම හේතුකොටගෙන ඇයට අවසන ඉතිරි වන්නේ, සියදිවි නසා ගැනීම හෝ දිගින් දිගටම ගණිකා වෘත්තියේ නියැලීමටය. එසේ නැතත් එම කාන්තාව සමාජයෙන් පිටමං වූවකුගේ තත්වයට පත්වන අතර ඇයද සමාජයට වෛරකරන, එනිසාම සමාජ අපරාධවලම අතකොළුවක් බවට පත්වේ.

ඉහත සමාජ කාරණා මත සිදුවන ගබ්සාව තවත් සමාජ අපරාධයකි. (එය වෛi විද්‍යාත්මක හේතු මත සිදුවන්නක් නොවේ.) පංති සමාජයේ මාතෘත්වය පිළිගන්නේ විවාහ රෙජිස්ටාර්වරයාගේ පොතේ ලියූ පිතෘත්වයක් පවතින්නේ නම් පමණි. වෛද්‍ය විද්‍යාත්මකව දරුවෙකුට පියෙකු අනිවාර්යයෙන්ම සිටියත් පංති සමාජයේ නිතිය අනුව එය උප්පැන්නයේ ලියා තැබිය යුතුය. නැතිනම් ඔහු අවජාතක වේ. එතැන් සිට මවද දරුවාද අවමානයට පත්වෙති. මේ හේතුවෙන් ආර්ථිකවද සමාජීයවද සිදුවන අපහසුතා ඔරොත්තු දිය නොහැකිව සියදිවි නසා ගැනීමට හෝ ගබ්සාවට පෙළඹේ. ගබ්සාවද මිනීමැරුමකි. සමාජයට එක්වන්නට සිටින දරුවකු උපදින්නට පෙර මරා දැමීමකි. සියදිවි නසාගැනීමද මිනී මැරුමකි. සමාජයෙන් මිනිසකු ඉවත් කිරීමකි. එහි වගඋත්තරකරුවා පවතින සමාජ ක්‍රමයයි.

මේ ඝාතන රැල්ලේ කොතනින් හෝ බේරි ඉන්පසු දැන් තමන් නිදහස් යැයි සිතුවද අවසානයේ ජිවිතයට බොහෝ පරාජයන් එක්වේ. ණය ගෙවා ගැනිමට නොහැකිවීම, ණයකරු පසුපස හඹා ඒම, විභාගය අසමත්විම, විභාගය සමත් වුවද ප්‍රතිපල මාරුවිම හෝ විකෘතිවීම, පෙම් සබඳතා බිඳවැටීම, එවන් හේතු නිසාම සමාජයෙන් පළිගැනීමේ අරමුණෙන් පෙළීම, සියදිවි නසා ගැනීමට පොළඹවයි. වර්තමානයේ සියදිවි නසා ගැනීම පහසු කටයුත්තක්ව ඇත. සියල්ලටම කෙටිම විසඳුමද එයම වී ඇත. සීනි සමග කනේරු ඇට සැපීමේ සිට අත් බෝම්බයක් තුරුලුකොට ගෙන පුපුරුවා ගැනීම දක්වා පහසුම ක්‍රම පවති. ඛේදවාචකය මෙය නොවේ. සමාජයේ අත්‍යවශ්‍යම ජන කණ්ඩායමක් වන ගොවියා ධෛර්යවත්ය. වීරියවන්තය. එනිසාම ඇසට නොපෙනෙන ක්ෂද්‍ර ජීවීන්ගේ සිට අලියා වැනි දැවැන්තයින් දක්වා වන සතුන් සමග දිවා රාත්‍රීයේ පොරබදමින් ගොවිතැන් කරයි. අවසන අස්වැන්න නෙළීමේදි නොයෙකුත් වෙළඳපොළ ආබාධ සහිතව තොග මුදලාලිලාගේ ආධිපත්‍යයට යටව ණයකරුවන් බවට පත්වේ. ධනපති ක්‍රමයට ඔවුන් ගලවා ගැනීමේ මගක් නැත . ගොවියාගේ ධෛර්යවන්ත බව බිංදුවටම බස්සවා සියදිවි නසාගැනීම දක්වා ඔහු පසු බැස්සවීමට, අසරණ කිරිමට ධනපති ක්‍රමය සමත් වෙයි.   

ජාතික ගැටලුව නිර්මාණය කරන්නේද ඒ හා බැඳුණු යුද්ධ පවත්වන්නේද පංති සමාජ යයි. යුද්ධය තුළද යුද්ධයෙන් පසුවද එහි  භයානක ප්‍රතිඵල සමාජයට හිමිවේ. යුද්ධයේදී යුද මානසිකත්වය නිසාද යුද්ධයෙන් පසු යුද්ධයෙන් ඉතිරි වූ මානසික පීඩන හා මානසික විකෘතිවීම් නිසාද ඝාතන, පැහැරගැනීම්, කප්පම්, ස්ත්‍රී දූෂණ, අපයෝජන යන සියල්ලම ඒ වටා සිදුවේ. යුද්ධය පැවැති අවධියේ බෝම්බයකින් මහමඟ මිය යාවි යැයි බියෙන් මව සහ පියා එක් බස් රථයේ රැකියාවට යන්නේ නැත. ඒ දෙදෙනාම එකවර මිය යාමෙන් දරුවන් අනාථ වේ යැයි බියෙනි. යුද්ධය නිමවූවා යැයි පැවසුවද මහමග මරාදැමීම් අඩු නැත. කොයි මොහොතේ හෝ මහමඟදී මියයාමට නියමිත යැයි සිතමින් නිවසින් පිටවිය යුතුය. එයටම වාහන මාරයා හෙවත් වාහන අනතුරුද මහ මග වේ. විනයක් නැති සමාජයක මහ මග විනයක් තිබිය නොහැකිය. එනිසා වාහන අනතුරු යුද්ධ සමයේ බෝම්බ අනතුරු මෙන්ය. කොයි මොහොතේ වාහන අනතුරකින් මිය යන්නට වේදැයි යන සැකයෙන් මහමගට බට යුතුය. මෙයද සමාජ අපරාධයක් දක්වා වර්ධනය වී තිබේ.

නිල අපරාධ ගණයට නොවැටෙන එහෙත් සමාජ අපරාධ තව බොහෝ ඇත. රෝහල්වල ඖෂධ නොමැතිකම, බාල ඖෂධ ගෙන්වා බෙදා හැරීම, අධ්‍යාපන අයිතීන් අහිමි කිරීම, පදිංචි ස්ථානවලින් පිටමන් කිරීම ආදී එවන් අපරාධ මෙම සමාජ ක්‍රමය තුළ තව බොහෝ වෙයි.  

අපරාධවලට පොදුවේ මිනිසුන් විරුද්ධය.  අපරාධ නොමැතිව ජිවිත පැවැත්ම රැකගැනීම කාගෙත් ඒකායන අරමුණයි. නමුත් පවතින සමාජක්‍රමයට සුළු පාලනයකින් යුතුව අපරාධ අවශ්‍යය. සුළු පාලනයකින් යනු ‘පාලක පංතියට අභියෝගයක් නොවන ලෙසින්ය’ යන්නයි.  එය සෘජු ලෙස පෙනෙන සහ නොපෙනෙන යන දෙයාකාරයෙන් වන හේතු සහිතය. සමාජ අපරාධවල නිර්මාතෘවරයා පුද්ගලයකු හෝ නිශ්චිත කණ්ඩායමක් නොවේ. සෑම දෙයකටම මුල් වන හේතුව එයට පෙර පැවැති දෙය යැයි සලකන වැරැදි දැක්මෙන් මෙය විග්‍රහ කරගන්නේ නම් ඉබි යතුරු බිහිවන්නේ හොරු නිසාය.  අධිකරණය, නීතිඥයින්, පොලීසි, හමුදා බිහිවන්නේ අපරාධකරුවන් නිසාය  යැයි තර්ක කළ හැකිය.  ඒ අනුව පොලිසි බිහිවන්නේ මහජන සාමය රැකීමටය. හමුදාව අවශ්‍ය රට වෙනුවෙන් යුද්ධ කිරිමටය.  මේ සියල්ල නියමානුකූලව පවත්වා ගැනීමට රජය අවශ්‍ය වේ.  ඉතින් රජයේද, එහි අංගෝපාංග වන පොලිසි, හමුදා, අධිකරණ, නීති ක්‍ෂේත්‍රය ආදියේ කිසිම වරදක් නැත. වරද ඇත්තේ තනි හුදකලා පුද්ගලයා තුළමය.  තවත් ලෙසකට පවසන්නේ නම් මේවා සිදුවන්නේ පුද්ගලයා උපතින් ලද දෛවය අනුවය. නැතිනම් පෙර රැස්කරගන්නා ලද කරුමයන් නිසාවෙන්ය.

සැබවින්ම නීතිය විසින්  රකින්නේ ජනතාව නොව පෞද්ගලික දේපළ ක්‍රමයයි. නීතිය පෞද්ගලික දේපළ ක්‍රමයේ හිමිකරුවා සහ ආරක්ෂකයා වන පාලක හෙවත් අධිපති පංතියේ කැමැත්තයි. ඔවුන්ගේ කැමැත්ත ධනපති ක්‍රමය සදාකාලිකව පවත්වාගෙන යෑමයි. එනිසාම ඒ හා බැදුණු ආයතනයන්ගේ වගකීම හා කාර්යභාරයද එයයි.  අධිකරණ, නිතිඥ සහය, පොලීසි, හමුදා කරන්නේ ඉහත කාර්ය භාරයයි. නිල වශයෙන් හඳුන්වන පොලිසියට අමතරව පංති සමාජයේ පැවැත්ම වෙනුවෙන් පවතින තවත් පොලිසි පවතී.  ඒ මෙසේය. නිල බුද්ධිමතුන් බුද්ධිය සම්බන්ධව පොලිස් බලය පෙන්වයි. නිල කලාකරුවන් කලාව සම්බන්ධ පොලිස් කාර්ය භාරය උසුලයි. වෛද්‍යවරයා, ගුරුවරයා ආදී වශයෙන් ධනපති ක්‍රමය තුළ ඒ ඒ  විෂයන්ට අදාළව පොලිස් බලයන් ක්‍රියාත්මක වේ. මේ කිසිම ආයතනයක එහි සිටින පුද්ගලයින් මෙහි වරදකරුවන් නොවේ. ඔවුන්ද සමාජක්‍රමයේ පැවැත්ම වෙනුවෙන් පාවිච්චි වන්නන්ය. අවසාන විග්‍රහයේදී මෙම සියලු පොලීසිම ක්‍රමයේ පැවැත්මට ඇවැසිය.  සියල්ලන් එක්ව ක්‍රමය ආරක්ෂා කරයි.  මෙම සියලු අධිපතිත්වයන් එක්ව ධනපති රාජ්‍යය පවතී.  මේ සියල්ල අතරට පෞද්ගලික දේපළ ක්‍රමයක අනිවාරණීය අංගයක් වන්නේ අපරාධයි.  එනිසා ඉබි යතුරු බිහිවිමේ හේතුව හොරු සිටීම නොවේ. හොරුද ඉබි යතුරුද යන දෙකම පෞද්ගලික දේපළ ක්‍රමයේ නිර්මාණයන්ය.

උපතින්ම හොද සහ නරක මිනිසුන් නැත. අපරාධකාරයින් උපතින්ම බිහිවන්නේ නැත. ඔවුන් බිහිකරනුයේ පවතින සමාජ ක්‍රමය විසින්ය. මෙම සමාජ ක්‍රමය අපරාධකරුවන් සඳහා වූ තෝතැන්නකි.  බැලූ බැලූ අත අපරාධකාරයින් බිහිකරන පසුබිමක් මෙහි පවතී. නග්න සූරාකෑම සහිත මෙම සමාජ ක්‍රමය සියල්ල විකුණන සහ විකිණෙන සමාජ ක්‍රමයකි.  සාමූහිකත්වයෙන් තොර සමාජයක ආත්මාර්ථය ප්‍රමුඛ වේ. එනිසා තමන් වටා භ්‍රමණය වන නිමක් නැති වෙළඳ භාණ්ඩ තමා සඳහාම යොදවා ගැනීමට තැත් කරයි. තමා වටා වන වෙළඳ භාණ්ඩ සමඟ පුද්ගලයාට හුවමාරු කළ හැකි ඕනෑම දෙයක් හුවමාරු භාණ්ඩ බවට පත්කර ගනියි. සියල්ල මා වෙනුවෙනි යන සිතුවිල්ලට ඉඩ ලැබෙන්නේ එහිදිය.  තමා වටා වන අනෙකුත් පුද්ගලයින්ද පැවතිය යුත්තේ තමන් වෙනුවෙන්ය, තමන් කැමැති ලෙසටය යනුවෙන් සිතන්නට පෙළඹේ. එසේ නොවන්නන් සියල්ල තම සතුරන්ය. තමන් කැමති වන ආකාරයට පවතින්නන් තමාගේ මිතුරන්ය.  එසේම තමන් සතුරන්සේ දකින සැවොම කෙසේ හෝ පරාජය කිරිම ඒකායන අරමුණයි. පරාජය කළ නොහැකි විට ඝාතනය කරයි.  ඒ සඳහා ඕනෑම ක්‍රමවේදයක් භාවිතා කිරිමට ඔවුන් පැකිළෙන්නේ නැත. එය ධනපති සදාචාරයයි.

“ධනපති පංතිය තමනට ආධිපත්‍යය ලැබුණු හැම තැනකදීම රදලවාදීවූද, පීතෘමූලිකවූද, සරල ගැමි ජීවිතය අරබයාවූද සියලු සමාජ සබඳතාවයන් අහෝසිකර දැම්මේය . මිනිසා තම “ස්වාභාවික අධිපතීන්ට”බැඳ දමා තිබුණු විවිධ රදළ බන්ධනයන් තූ තූ කොට ඉරාදැමූ එය මිනිසෙකු හා මිනිසෙකු අතර නග්න ආත්මාර්ථකාමිත්වයද, නිර්දය ‘මුදල් ගෙවීමද’ හැර අන් කිසිදු සබඳතාවයක් ඉතිරි නොකළේය. ” 

“…..එය පෞද්ගලික වැදගත්කම හුවමාරු වටිනාකම බවට පෙරළා ඇත.  එමෙන්ම වරලත් දිනාගත් නිදහසවල් අසංඛෙයක් වෙනුවට, හෘදය සාක්ෂියට කොහෙත්ම එකඟ නොවන එකම නිදහස වන ස්වාධින වෙළඳාම පිහිටුවාලීය. එක වචනයකින් කියතොත්, ආගමික හා දේශපාලන මායාවන්ගෙන් වසා තිබුණු සූරාකෑම වෙනුවට,එය නග්න, අලජ්ජි, සෘජු හා මිලේච්ඡ සූරාකෑමක් ආදේශ කළේය.”   

කොමියුනිස්ට් ප්‍රකාශනය

බලය පවත්වන්නන්ට සහ ධනපතින්ට මරාගෙන මැරෙන්නන් අවශ්‍යය.  මෙහි මූල ධර්මය අවි ගත්තෝ අවියෙන් රැකෙති යන්නයි. අපරාධ පිටුපස ධනපතියාගේ අසීමිතව ධනය රැස්කිරීමේ උමතුවද පවතී. එමෙන්ම එහි අනිවාර්ය ප්‍රතිඵලය ලෙස දරිද්‍රතාවය පවති. පංති සමාජය තුල සූරාකෑම අනිවාර්යයකි. එයින් උපදින විෂමතාවය තුළ දුප්පතුන් බිහිවේ. සියලු නිෂ්පාදන බලවේගවල කිසිදු හිමිකමක් නොමැති නිසාම තමන් සතු ශ්‍රමයද විකුණාගත නොහැකිව හෝ එයට නියමිත වටිනාකමක් නොලැබෙන විට දරිද්‍රතාවයේ පතුළට වැටුණ  මිනිසුන්ට යන රැල්ලේ යනවා හැර අන් යමක් නොදැනේ. 

“ධනපති පංතිය,එනම් ප්‍රාග්ධනය සංවර්ධනය වන ප්‍රමාණයට සමානුපාතික ප්‍රමාණයකින් නිර්ධන පංතිය, නූතන කම්කරු පංතිය තමනට වැඩ ලැබෙන තුරු පමණක් ජීවත්වන, ප්‍රාග්ධනය ස්වකීය ශ්‍රමය මගින් දියුණු කරන තුරු පමණක් වැඩ ලබන්නා වූ ශ්‍රමිකයින්ගේ පංතිය වර්ධනය වේ. තුමූ එක එකා වශයෙන් වෙන, වෙන්ව විකුණා ගතයුතු මේ කම්කරුවෝ, වෙළඳාම සඳහාවූ අන් හැම භාණ්ඩයක් මෙන්ම වෙළඳ භාණ්ඩ වෙති. එම හේතුව නිසා ඔවුහු තරඟයේ වාසි අවාසිවලට  සහ වෙළඳපළේ උච්චාවචනයන්ට භාජනය වෙති”

කොමියුනිස්ට් ප්‍රකාශනය

එම අගාධය තුළට පිරිහෙළුණු මිනිසා බඩගින්න නිසා සොරකම් කරයි. මේ සොරකම යන වචනයද ධනපති අර්ථ දැක්විමකි. එයින් ධනපතියාගේ සොරකම වසන් කරයි. විශාලම සොරකම වන ශ්‍රමය සොරාගන්නේ ධනපතින්ය. ධනපති පාලකයින් සොරකම් කරන්නේ බඩගින්න නිසා නොවේ. අසීමිතව ධනය රැස්කිරීමේ ආශාව නිසාය. මාක්ස්ට අනුව “ධනපති ක්‍රමය තුළ සියලුම දේපළ හොර බඩුය.”  පවතින ක්‍රමය තුළ පිඩිතයාට අහිමි කරන ජීවිත අයිතිය ගැනීමට සිදුවේ. ඒ හැර ඔහුට අන් මගක් නැත. මෙයට ධනපතියා සොරකම යැයි තමන්ගේ කැමැත්ත වන නීතිය ලියූ නීති පොත්වල ලියා ඇත. ධනපති ක්‍රමයේ රිද්මය වන්නේ තරඟකාරිත්වයයි. අප ජිවත්විම සඳහා තරඟ වැදිය යුතුය.  නින්ද වැනි ශාරීරික අවශ්‍යතා පවා පසෙක දමා එකිනෙකා පරයා ඉදිරියට යාම නැමති අර්බුදයට ගොදුරු විය යුතුය.  පීඩනයට හේතුව පවතින ක්‍රමය බව නොදත් ඔවුහු තම අවිඥානක බවේ තරමට එහි හේතු විකෘති කොට හඳුනා ගනිති.  නොපෙනෙන අද්භූත බලවේග, ග්‍රහ තාරකා බලපෑම් ආදී විඥානවාදී මතයන්ගේ සිට නිතර දකින අසල්වැසියා දක්වා සියල්ල සතුරන් ලෙස දකියි. ඔවුන් පංති සතුරා දැකීමට තරම් සවිඥානක නැත. එනිසාම ඔවුහු තම අසලින්ම එක පෙළට සිටින්නා තම අනෙකා ලෙස සලකති. ඒ අනෙකා වෙන කිසිවකු නොව තමන් මෙන්ම ධනපති පීඩනයට හසුවුන ධනපති තරඟය තුළ තෙරපෙන තම පංති සගයාමය. බසයට නැගීමේ හා බැසීමේ තරඟයේදී අනෙක් මඟින් සියල්ලන්ම තම තරගකරුවන්ය. රැකියා පෝලිමේදි, රැකියාව කිරිමේදී දරුවන් පාසලට ඇතුල් කිරිමේදී, පොදු තත්වය මෙයයි.  ඉදින් තරඟය මිස මිනිස් ජීවිත සැලකෙන්නේ නැත. මේ සියල්ල නිසාවෙන් ඝාතන සංස්කෘතිය පෝෂණය වේ. දරිද්‍රතාවයේ පීඩනයෙන් පෙළෙන්නා නොතේරුම්කම හමුවේ සමාජයට වෛර කරන්නන් බවට පත්වේ. එනිසා නිරන්තරයෙන් ඇත්ත නොවන විරුද්ධවාදියකු නිර්මාණය කොටගනියි.  ඒ තුළ එම අනෙකා ඝාතනය, අනෙකාට වින කැටීම සාධාරණය යන සංස්කෘතිය බිහිවේ.

ශ්‍රී ලාංකේය පසුගාමී ධනේශ්වර සමාජයේ මිනිස් ජිවිත ඇගයෙන්නේ නැත. මිනිසා මිනිසකු වන්නේ ශ්‍රමය නිසාය. මිනිසා සාමූහික සත්වයෙකු වන්නේද ශ්‍රමය පදනම්වූ නිෂ්පාදනය හේතුවෙනි. මිනිසාගේ ශ්‍රමයේ ඵලය හෙවත් නිෂ්පාදිතයේ හිමිකම ඔහුට නොලැබෙනේ නම් ඔහු මිනිස්කමෙන් දුරස් වේ. මිනිසුන් යන්ත්‍ර බවට පත්වනු ඇත. යාන්ත්‍රික මිනිසෙකු බිහිවනු ඇත. මිනිස් වටිනාකම් ඇගයීමක් නොමැති සමාජයක එකිනෙකාට ගෞරවය කරන්නේ  නැත. මිනිස් ජීවිත මායිමි නොකරයි. පාරේ වැටි පණ අදින මිනිසකු උඩින් පැන එදෙස නොබලා දිවයන්නට තරම් කාර්ය බහුල, සංවේදී නොවන සමාජයක මෙය වෙනත් ලෙසකින් සිදුවිය නොහැක. බස් රථයට ගැබිණි මවක් නැගි පසු බසය තුළ සිටගෙන සිටින පිරිස ඇයට අසුනක් දෙන ලෙස මොර දුන්නද එම අයම වාඩිවි සිටින විට කවුළුවෙන් ඉවත බලා නොඇසුනා සේ සිටින්නේ ධනපති ක්‍රමය උපතේ සිටම ඔහුට පුරුදු පුහුණු කළ සදාචාරය අනුවය. මිනිසුන්  මිනිසුනට ගෞරව නොකරන සමාජයක මිනිස් ජීවිත තවත් ‘දේවල් ’පමණක්ම මිස වටිනාකම් නොවේ. අපරාධ සඳහා ඉත්තන් කර ගන්නේ සමාජයෙන් පිටමන් කළ සමාජයට වෛර කරන එවන් මිනිසුන්මය. සමාජයේ පාදඩකරණයට ලක්වූවන්ය. තවද නිහතමානී සාමකාමී මිනිසාට පිළිගැනීමක් නැත. පැවැත්මක් නැත. ඇසට ඇස දතට දත නීතිය අනුව කටයුතු කරන්නා පමණක් පවතී. මින්පසු මිනිසුන් උදෙසා නොව මිනිසුන් මැරීම සඳහා අවි දරන්නන් බිහිවේ. දැළි පිහියේ සිට නවීන ස්වයංක්‍රිය අවි දක්වා අත දරන්නන් බිහිවන්නේ මෙසේය. බලය ඇත්තන් ඔවුන් මිලදීගෙන තම අතකොළු බවට පත්කර ගනියි. ඔවුනට සමාජයට ඉහළින් වන බලයක් දෙයි. අවි සහ අවශ්‍ය රැකවරණය දෙයි. පාතාලය බිහිකරයි. දේශපාලකයෝ සමාජය පාදඩකරණයට ලක්කළේ එසේය. අතීතයේ දේශපාලකයා චණ්ඩින්ගේ උදව් ලබාගන්නා ලදී. වර්තමානයේ පාදඩයාම දේශපාලකයා වෙයි. පාතාලය විසින් දේශපාලකයාද දේශපාලකයා විසින් පාතාලයද රැකෙයි. පාතාලයාම දේශපාලකයා වන විට අපි වෙනුවෙන් අපි, මම වෙනුවෙන් මම න්‍යාය භාවිත වේ. තමන්ගේ අවි විසින්ම තමන් රැකෙයි.

පාතාලය හා දේශපාලකයන් සමඟ එකට බැදුණු අනෙක් කාරණය අන්තරායකාරි මත්ද්‍රව්‍යය. හෙරොයින්, කොකේන්, මෝපින් ආදී මත් ද්‍රව්‍ය නීති විරෝධි ලෙස රටට ගෙන්වීමත් බෙදාහැරීමත් සාමාන්‍ය කෙනෙකුට කළ නොහැකිය. ඒ සඳහා ධනය බලය එකලෙස තිබිය යුතුය. ඒ දෙකම ඇත්තේ දේශපාලකයන්ටය. පාතාලය මෙහෙය වන්නෝ මුදල් යොදවමින් දේශපාලනයට රිංගන්නේ මේ දෙකම ළඟ තබා ගන්නටය. රජයේ නිල හමුදා සහ පාතාලයේ නිල නොවන හමුදා සහිතව මොවුන් තම අසීමිත බලය උපයෝගි කොටගෙන සාමාන්‍ය ව්‍යවහාරය අනුව කියනවා නම් කුඩු විකුණති. ඔවුන්ගේ සෙවනැල්ලේ සිටිමින් අනෙකුත් පාතාලයන්ද තම පැවැත්ම සහ කටයුතු පවත්වා ගනී. සැබෑ ප්‍රශ්නවලින් තරුණ තරුණියන් මත් ලොවකට ගෙනියන මෙම මත් කුඩු ජාවාරම්කරුවෝ අනියම් ලෙස පවතින ක්‍රමයේ පැවැත්ම වෙනුවෙන් සේවය කරති. ආණ්ඩුව තමන්ට එරෙහි පාතාලයන් පමණක් මර්දනය කරමින් තමන්ට හිතවත් පාතාලයන් පෝෂණය කරන එක් හේතුවක් වන්නේ එයය. ජන්දවලදී විරුද්ධ පක්ෂ මර්දනයට මැරකම්වලින්ද ප්‍රචාරක වැඩ කටයුතුවලට මුදල්ද ලබා දෙන පාතාලය රැකීම දේශපාලකයාගේ පැවැත්ම පැත්තෙන් සිතුවද අත්‍යාවශ්‍ය දෙයකි. උණ්ඩවලින් ඝාතනය වන්නේ එකා දෙන්නාය. කුඩුවලින් ක්ෂණිකව කිසිවකු ඝාතනය නොවේ. නමුත් මත්කුඩු විසින් සංස්කෘතියක් අගය නොකරන, සදාචාරයක් නොදන්නා අජීවි බවට පතවූ මිනිසුන් බිහිකරයි. ඒ පිරිහුණු පරම්පරාව සමාජ ප්‍රගමනයට බාධාවක්ම වේ.    

රෝග නිධානය නග්න සූරාකෑම සහිත කුරිරු ධනපති ක්‍රමයම බව වටහා නොගෙන සමාජ අපරාධ පිළිබඳව විලාප නැගීමෙන් ඵලක් නැත. අපරාධද සහ අපරාධකරුවන්ද මෙම ලාභය මුල්වූ (දෙයක වටිනාකම නොදත් මිල පමණක් දන්නා) ධනපති ක්‍රමයේ නිෂ්පාදනයන්ය. අපරාධවල විභවය හදුනා නොගෙන වැරැදි කොනෙන් අල්ලා ගැනීම හෝ අඳුරේ අතපත ගෑමෙන් අතට අසුවන්නේද වැරැදි පිළිතුරුය. අපරාධයක් දුටු සැණින් අනේ අපොයි! යනුවෙන් විලාප දී අවසන එය ඉරණම ලෙස භාරගැනිම බියගුලු සහ අලස පිළිතුරකි. පිළිතුරකට වඩා අපරාධ උපද්දන හේතුවට එරෙහි නොවී යටත් වීමකි. අපරාධවල හේතුන් පසෙක තබා ආලෝක වර්ෂ ගණන් දුර පිහිටි ග්‍රහ රාශි තුළ හේතු සොයන අවිද්‍යාවද ඇත්ත හේතු පෙන්වනවා වෙනුවට මංමුලා වට පත්කරයි .  මෙලොව ජිවිතය අපරාධකාරී ලොවටම පාවාදී යහපත් එලොවකට ඇස් දල්වා සිටින අතර කර්මයට සාපකරමින් කළ හැක්කේද ප්‍රශ්නයෙන් පලායාම පමණකි. සමාජ සාරධර්ම යැයි විශ්වාස කරන යමක් හැමදාම ඇහුම්කන් දෙන අයටම ඉගැන්වීමෙන් අවියෙන්, බලයෙන් හිස උදුම්මා ගත් උන් අපරාධ නොකරන ශාන්තිවාදින් කළ නොහැක. උන් ඇහුම්කන් දෙන්නෝ නොව ජනතාවට වැදි බණ දෙසන්නෝය. මේ සියල්ලටම එරෙහිව තනි තනිව අවි දරා සරදියල් හෝ රොබින් හුඞ් ආකාරයේ අරගලයන් ගෙන්ද සමාජ අපරාධ වළක්වාලිය නොහැක. ප්‍රශ්නයේ නිර්මාපකයා වන ධනපති ක්‍රමය පරාජය කළ යුතුය. පෞද්ගලික දේපළ ක්‍රමය විනිවිද ගොස් සාමූහික දේපළ සහිත සමාජ ක්‍රමය ගොඩ නැගිය යුතුය. සාමූහික උත්සාහයන් සහ සාමූහික ජයග්‍රහණයන් ඇත්තේ එවන් සමාජයකය.  එවන් සමාජයක් උදෙසාවන අරගලයද අනිවාරණීය ලෙස සාමූහික එකකි. එමෙන්ම සවිඥානක එකකි.  

අපරාධවලට නතුවූ සමාජයක වැනසෙන මනුස්සකම